E STuudio noortekoor

2014. aasta sügisest Heino Elleri nim Tartu Muusikakooli kooristuudio juures tegutsev E STuudio noortekoor sai esmakordselt kokku 2012. aasta septembris. E STuudio tütarlastekoori juurde, kes on maailma erinevatel rahvusvahelistel koorikonkurssidel saavutanud märkimisväärseid tulemusi, kutsuti laulma koorilaulu kogemustega noormehed ning koos kandideeriti juba järgmisel sügisel rahvusvahelisele Corki koorikonkursile Iirimaal. 2014. aastal pälvitigi konkursil grand prix. Ülieduka esinemise eest nimetati E STuudio noortekoor Tartu Kultuurikandja 2014 preemia laureaadiks.

E STuudio noortekoor on üks Eesti omanäolisema repertuaariga koore, kes annab aastaringselt väga erineva repertuaariga kontserte. Koori kullavarasse kuulub kaasaegsete heliloojate, nt Arvo Pärdi, Pärt Uusbergi, Veljo Tormise, Tõnu Kõrvitsa, Eric Whitacre’i ja Ola Gjeilo looming.

Lisaks klassikalisele koorimuusikale antakse igal aastal kontserte ka kergemuusika töötlustega. 2016. ja 2017. aasta alguses andis koor Tartus ja Põlvas täissaalidele kontserdid Eurovisooni hittidega läbi aegade. Esinetud on koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellistide ansambliga C-Jam ning rahvahääletuse tulemusena astuti üles Eesti Laulu finaalkontserdil.

2015. aasta tegevuskava oli ülitihe: kuulajateni toodi 10 erinevat kontsertprogrammi, milles eriline osa kuulus eesti ja maailma kaasaegsele koorimuusikale. Lisaks kontsertidele salvestas koor ka oma esimese CD „Vaikuse muusika“, mis sündis koostöös tuntud ja tunnustatud noore pianisti Johan Randverega. Koor lõi kaasa ka Eesti progressiivse metalli ja fusiooni ansambli X-Panda plaadi „Reflections“ salvestamisel.

Sama aasta märtsiks sai koor kutse New Yorgi rahvusvahelisele koorifestivalile, mis toimus kuulsas Carnegie Hallis. E STuudio noortekoor esitas festivalil eesti koorimuusikat ning pälvis esitatud kava eest kulddiplomi.

Juba sama aasta augustis sõitis koor Eesti Kultuuriministeeriumi korraldusel ja toetusel Kanadasse ja USA-sse kontsertreisile. Tähelepanuväärne oli koori kontsert Vancouceris Chan Center`i kontserdisaalis. Osaleti Whistleris Lääneranniku Eesti Päevadel ning Seattle’i Ülikooli Balti folkloristika tudengitele anti kontsert Veljo Tormise koorimuusikaga.

2016. aasta suvel osales E STuudio noortekoor Itaalias toimuval Seghizzi konkursil, millelt tuldi tagasi kahe kategooriavõidu, parima segakoori ja parima dirigendi tiitli ning konkursi üldvõiduga.

Edu saatis koori ka 2017. aasta alguses kodulinnas Tartus toimunud Eesti segakooride võistulaulmisel Tuljak, kus saavutati A-kategoorias esikoht. Sama aasta kevadel osales noortekoor Eliisa Sakariase kooridirigeerimise bakalaureuseeksamil ning hooaja lõpetas 4.juulil alanud kontserttuur Inglismaale, mis toimus Londonis asuva Eesti Suursaatkonna kutsel ja korraldusel. Kontserdid Londonis, Cambridges, Cheltenhamis ja Lichfieldis märkisid Eesti EL Nõukogu eesistumist ning lähenevat Eesti Vabariigi 100.sünnipäeva. 

2018. aasta alguses tähistab E STuudio noortekoor Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva Austraalias, kus suuremates linnades tutvustatakse Eesti koorimuusikat koos kohalike kooridega.